Results 1 to 10 of 15
-
09-28-2006, 02:55 AM #1
OPSenior Member
why!!!!!??
why does weed have to be so expensive i wish it was free ahhh thatd be the life i mean i have to drive 30 miles to get a hookup and he sells 1/8 s from 40-55 its redonkulous
i want to grow but i dont want to go through all the trouble
damn this was a dumb threaddankman Reviewed by dankman on . why!!!!!?? why does weed have to be so expensive i wish it was free ahhh thatd be the life i mean i have to drive 30 miles to get a hookup and he sells 1/8 s from 40-55 its redonkulous i want to grow but i dont want to go through all the trouble damn this was a dumb thread Rating: 5
-
09-28-2006, 03:00 AM #2
Senior Member
why!!!!!??
hey man, i'm in the same boat as you. the only dude i have a hookup with gets it less than twice a week and he sells it for like 20 a g. it's total bullshit.
-
09-28-2006, 03:02 AM #3
Senior Member
why!!!!!??
seriously, when you can buy an ounce of pipe tobacco for less than 10 bucks.
-
09-28-2006, 03:07 AM #4
Senior Member
why!!!!!??
You just answered your own question. The reason it is so expensive is because people have to take a ton of risk to grow it. If they are doing a highly illegal action they pretty much set their own wages regardless of how much of a rip off it is. Weed should be sold like tobacco at like $5 a pack of joints.
-
09-28-2006, 03:17 AM #5
OPSenior Member
why!!!!!??
fo sho and like 3 bucks a bowl hahah like 5 dollars a blunt o man that would be grand
-
09-28-2006, 04:11 PM #6
Senior Member
why!!!!!??
Try buying more at once so it won't cost you as much.
I usually buy fulls for $200, but if I were to make 8 trips in that 30-40days buying in 1/8's, it would cost me over $300. Buying in bulk makes a HUGE difference. Just a suggestion, that's all.
-
09-28-2006, 04:13 PM #7
Senior Member
why!!!!!??
I can't seem to save enough to buy in bulk...I'd like to though... besides, the people I deal with prolly only buy an oz or two a week so they wouldn't be able to seel me qty anyway...grrrr
-
09-28-2006, 11:28 PM #8
Senior Member
why!!!!!??
uh....i ono what youre smoking, but 3$ a bowl is pretty standard IMO, and thats like a packed bowl.
also just gotta say this....
...WOO FUCKING HOO! IVE BEEN SIGGED!A friend in need is a friend indeed.....BUT A FRIEND WITH WEED IS BETTER!
-
09-28-2006, 11:33 PM #9
Senior Member
why!!!!!??
Hahaha, that sucks for you man. I've allways had my sacks delivered to me. Also, you should never pay over 50 bucks for an 8th (50 if it's the chronic).
Originally Posted by dankman
-
09-28-2006, 11:36 PM #10
Senior Member
why!!!!!??
my dealer usually buys in kilos so i can really buy ounces whenever i want in smaller prices and with some extra grams from my dealer's good heart
The ideal should be to legalize mj completely and everyone could have a small field of ganja of his own
Cannabis shouldnt cost any money! Give herb to the people! 






[COLOR=\"DeepSkyBlue\"]Look at every path closely and deliberately. Try it as many times as you think necessary. Then ask yourself, and yourself alone, one question...Does this path have a heart? If it does, the path is good; if it doesn\'t it is of no use. Both paths lead nowhere; but one has a heart, the other doesn\'t. One makes for a joyful journey; as long as you follow it, you are one with it. The other will make you curse your life. One makes you strong; the other weakens you.
-don Juan Matus[/COLOR][align=center]
[/align]








Register To Reply
Staff Online