Quote Originally Posted by SiXFeEtDeEp
well we use the 5-6 pounds cuz thats is what he sells monthly. but of course right now he don't grow he goes threw a middleman. but he sells 5-6 pounds. its swagg aka Commercial bud. so what is a better figure that dealers do when theygrow good product?
OK so just figure out how much more quality bud is than crap bud, divide the cost for quality bud by the cost for crap bud, get the answer, then divide six pounds by this number and you should get the number of pounds he needs to make the same amount of money. He may only need to grow one or two pounds per month, although I have no idea how much bud goes for.
phytokind Reviewed by phytokind on . New Grow Room - - - - - NEED ALL ADVICE I CAN GET!!!! Howdy. ok my friend just bought a house. he plans on growing but needs ideas here is what we DO KNOW: he wants to grow Hydroponicly so he goin with DWC in 5gal buckets. not sure of grow space yet. wants to yeild between 5-6 pounds a month. perfers to only spend between $500-$600 for grow room. Rating: 5