Results 1 to 10 of 22
Threaded View
-
05-17-2006, 03:19 AM #2Senior Member
Newb question about lights...
It's not gonna be that bad. However, there are many ways you can start saving money. For instance, stop using the air conditioning and use fans and blankets instead. Make sure you always turn your lights off when you leave the room, etc.
Let's say they charge $0.07 per kilowatt. (400 x 24) x 30 = 288000. Multiply that by 0.001 (converting to kilowatt) and you have 288. 288 x 0.07 is $20.16, which is the cost of running a 24-hour setup.
I'm gonna skip the math part for 18/6, so let's just skip ahead to the answer. It would be $15.12 a month, assuming your electric company charges .07 per kilowatt.
Math is cool.Mira el foto grande
Similar Threads
-
Newb question
By captainendoe in forum Indoor GrowingReplies: 2Last Post: 11-24-2010, 02:20 AM -
Another newb, another question
By RPmcmurphy in forum Basic GrowingReplies: 5Last Post: 03-24-2010, 02:21 PM -
Newb here with a question!
By antipeterleague in forum GreenGrassForums LoungeReplies: 2Last Post: 10-17-2008, 06:10 AM -
Newb question
By SeedlessOne in forum Indoor GrowingReplies: 5Last Post: 02-02-2007, 08:38 PM -
Newb Question
By pumpkin in forum GreenGrassForums LoungeReplies: 7Last Post: 06-30-2006, 02:02 AM