know your body!! $40 for almost pure is really cheap, and make sure you taste it before you buy it. it alll depends on how big or little or long or short you like your lines. i like big lines so i get about 8-10 lines out of a gram. if your goin to do a gram your first time, pase yourself and listen to your body....have fun, and do a couple for me!!!!