Activity Stream
227,828 MEMBERS
14990 ONLINE
greengrassforums On YouTube Subscribe to our Newsletter greengrassforums On Twitter greengrassforums On Facebook greengrassforums On Google+
banner1

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26
  1.     
    #21
    Senior Member

    slangin

    Quote Originally Posted by 666Maiden420
    Use a pager, and meet them dont bring to house.
    Of course. I know a lot of weed/crank dealers and growers, some of which sell right out of the house. I even read a "sound off" in the newspaper where my friend's next door neighbors were being complained about for "selling drugs out of the house" at all hours of the day and night. Every time we hang out, we sit on the porch and watch people park at the house allllll night. Nurses, mothers, pregnant women, dirty looking people, people on bikes, rednecks, skinheads/aryans. They're confrontational, rude, paranoid as FUCK, and just plain weird. </tweakers> Plus I wouldn't trust a tweak dealer with ten pennies. SWIM's afraid to get jacked as most of them either claim or are just losers.
    Quote Originally Posted by 666Maiden420
    if you go to high skool, dont sell there yourself.
    I graduated almost two years ago.
    Quote Originally Posted by 666Maiden420
    Only sell to people u know, or ppl friends bring
    Absolutely. SWIM is paranoid as hell, and will more than play it safe.
    Quote Originally Posted by 666Maiden420
    Get a high skool student u can trust exponentially, and roll joints he can sell for you there, five bucks a pop. You can get 3, maybe fouyr Skool joints out of a gram, for five a joint thius will make you 5 or ten more off of every gram.
    This might be a good idea. I've heard a lot of talk about using younger kids to do your business, especially when a friend of mine was planning on dealing acid. He was planning on meeting junior high kids to use as cronies. Personally I wouldn't buy anything pre-rolled, as I don't really trust anybody.
    Quote Originally Posted by 666Maiden420
    Dont sell under, as u want to keep em satisfied and coming back for more.
    Never. SWIM wants an honest business, and believes in 'cleaning up' the bud culture. He was thinking, though, about "not always having" an eighth or a quarter, to sell the equivalent amount in dubs when in need of cash. Only people he doesn't like, though.

    Another idea is papers soaked in homemade hash oil, which can be made from shwag for a pretty cheap price. It's worth a try - never know what people are going to be interested in.

    Keep the advice coming.

  2.     
    #22
    Senior Member

    slangin

    my views on selling is dont sell for the money, sell for a lil bit more then what your dealer sells it to u for, that way u will have a few extra dollars for food, pop, beer,pipes and bongs, and rolling papers and blunt wraps.

  3.   Advertisements

  4.     
    #23
    Senior Member

    slangin

    Sadly, I wish prices where I'm from were a bit lower (I'm in the States).

    $20 = 1.5g
    $45 = 3.5g
    $80 = 7.0g
    $150 = 14g
    $280 = 28g

    It stinks, I know =( I wish I had those low Canadian prices.
    My post count is no longer a power of two =(

  5.     
    #24
    Senior Member

    slangin

    Dealer to dealer, the price never varies where I'm at.

    20$ = a dub a.k.a. twamp (gram) SOMETIMES you'll get a "homie discount" as someone called it, and get one for $15, or two for $30.
    30$ = a tramp a.k.a. 30 sack (gram and a half)
    50$-60$ = an eighth
    100$ = a quarter
    an oz can range from $300-$350.

    People who don't know that prices are different all over the world need to to smarten up. Prices VARY. No one person is "stupid" for paying a certain price. These are my local prices, and these are the prices I have to deal with. End of story.

  6.     
    #25
    Senior Member

    slangin

    Quote Originally Posted by lateralus
    Dealer to dealer, the price never varies where I'm at.

    20$ = a dub a.k.a. twamp (gram) SOMETIMES you'll get a "homie discount" as someone called it, and get one for $15, or two for $30.
    30$ = a tramp a.k.a. 30 sack (gram and a half)
    50$-60$ = an eighth
    100$ = a quarter
    an oz can range from $300-$350.

    People who don't know that prices are different all over the world need to to smarten up. Prices VARY. No one person is "stupid" for paying a certain price. These are my local prices, and these are the prices I have to deal with. End of story.
    damn thats some scary prices, i dont think i could even smoke bud if it was that expensive.... a gram for $20.. whats a gram, like a couple of joints lol? get 1.7-8 here for £10, eights 20, half oz £65-70, oz £130.
    although now i just remembered the exchange rate maybe your prices arent as bad as i thought lol, but still

    erm anyway, dealing, well if youve got a decent supplier go for it, but buying oz's just dosent cut it unless ur getting some mad prices, u wanna be buying half bars (4.5oz) no less if ur serious about the shit, and make sure u aint getting ripped off. theres plenty of threads about dealing, if you cant think for yourself dont go into dealing or youre gonna end up behind bars(assuming ur from the US )

  7.     
    #26
    Senior Member

    slangin

    Quote Originally Posted by xNoa
    if you cant think for yourself dont go into dealing or youre gonna end up behind bars(assuming ur from the US )
    Nobody said anyone couldn't think for himself. I suppose asking for advice implies such? I didn't know third-party opinions were bad.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Realworld Slangin...
    By PaulCT7 in forum Marijuana Methods
    Replies: 25
    Last Post: 01-30-2006, 12:43 AM
Amount:

Enter a message for the receiver:
BE SOCIAL
GreenGrassForums On Facebook