Results 1 to 10 of 93
-
01-26-2011, 05:47 AM #1OPMember
hot off the press
craigslist rant/rave important message for all uncensored
ncgysfnshlst Reviewed by ncgysfnshlst on . hot off the press craigslist rant/rave important message for all uncensored Rating: 5
-
01-26-2011, 12:06 PM #2Senior Member
hot off the press
I also seen a poster ranting on a certain named caregiver.
Once upon a time there was a million \"Golden Trichomes\" , Now there are few....
-
01-26-2011, 01:57 PM #3OPMember
hot off the press
all i hear from the opposed is.
"how dare you not charge 350 an ounce you piece of junk"
"how dare you try to take my income away"
listen please
i need someone well versed in mathematics to show and prove to me
how its possible to ascertain an ounce being more than 50 dollars.
im not trying to take food off your plate mr entrepreneur. or money
you plan your bills and life around the money you get from a job or government income. not this supplemental medicine money.
you will not become rich off your card, I promise you that!!!!!!!
your stopped in your tracks
so again i ask of someone with math skills
a summary of
why an ounce should be more than 50 dollars, if no risk tax ,
no middleman tax, hell you pay no tax on it lol ??????
-
01-26-2011, 02:01 PM #4Senior Member
hot off the press
Originally Posted by ncgysfnshlst
Once upon a time there was a million \"Golden Trichomes\" , Now there are few....
-
01-26-2011, 02:16 PM #5Member
hot off the press
My wife and I made a google document that allows you to import measurements in volume. The document then converts that into how much it cost per plant. We give this to our patients that we added so they can see a visual of where their money is going.
But the trick is converting everything over to a volume. Ie. Measure a tablespoon of soil then weigh it.
For cost of equipment we totaled up everything than divided by 365.5 to get a payment cost that is by day.
Have to fire up and old mac to get that document but I can post it if you want.
-
01-26-2011, 02:20 PM #6Member
hot off the press
also there was a treating yourself article a few months back that showed how Cali cannabis really cost about 30 bucks an ounce to produce. It's not new or groundbreaking. I have talked with about 40 growers from all over north america that say they pay about that when they grow it for them selves.
-
01-26-2011, 02:39 PM #7Member
hot off the press
$50, yeah right. WHat patient/caregiver who is growing MM is going to sell all their meds for $50 an ounce? Next to none , if any. I know I won't be while Im growing a plant that is still illegal federally to grow .
If I sold all my meds for $50 . DO you think all those patients would come to my aid if the DEA raided my grow? WOuld all these patients come pay the thousands of dollars for my legal defense ? Again , probably not . Seems like a lot of patients feel it's there god given right for someone to grow them $50 ounces. WHen they have no idea of the time and dedication to produce this medicine . Do all these patients that expect cheap meds pay for the equipment and setup of a MM grow, no? DO they pay for the 3-4 month electric bills before a crop is even produced? DO they pay for any losses due to disease or mold? Do they lose sleep at times worrying about raids or robbery ? Producing MM is not all fun and games.....
In a perfect world with legal marijuana , I agree $50 is a good number. Now , no way. I bet 80% of patients that if they received $50 an ounce meds, would be reselling at least part of it.
I think a good route is for each CG to have 2 patient slots for low income/ssdi patients. Then use the remaining 3 for patients who can afford a higher compensation to subsidize the low income/SSDI patients.:hippy:
-
01-26-2011, 02:45 PM #8Member
hot off the press
and one more thing! lol (sorry for tripple posting)
This is for one a hobby (growing) So youâ??re going to get the guys that like to treat it like a hobby. Think of hot rods and the guys that do this with their money and their cars. Do you really need a bad ass ride to get you where you want to go? No! you can get a 4 cylinder eco car to get to point A/B that is much cheaper to buy and run. But no matter what you will get the guys that want the best for their plants and their return so yes a 200 dollar bag of plant matter can cost that much and cost 50 dollars.
We are growing this plant under strict prohibition! So yes what we learn and how we grow is from that point of view of growing. You want to spend allot on this hobby to get the best for your return because there is so much at stake.
The horror story that changed me from giving out 38 dollar ouncesâ?¦ The lady just turned around and re sold it. Payed off her bills and then said she had no money so I compassionately would just give it to her. Until she burned threw that ounce in less than four days and called me for more. I do agree that we should just give it to no added patients but like everything, know the person you are dealing with! Maybe even create small circles of friends to help each other out when your in-between harvest then re-gift when you up and running again. Asking for money is going to get us all in trouble and we are going to lose our rights to grow.
Giving out a list of people to the police is breaking hippa law and you will be sued by everybody that you would rat out!
-
01-26-2011, 02:49 PM #9Member
hot off the press
wow some people are feeling pretty High and mighty... not for nothing but if you're yielding 4 ounces a plant i dont think you're ever gonna have to worry about compensating for mmj. can we not make problems worse? I'm a newly carded patient trying to acquire medicine in which i haven't found for under 300 yet and messages like this to "those type of people" aren't really helping the situation for those in need at all especially no w/ no dispensaries.
-
01-26-2011, 02:54 PM #10Member
hot off the press
DO you have any idea what it takes to get 4 ounces a plant? Seems probably not . Yields on plants are strain specific , dependent on growing style , and amount of light . Your not gonna run a 600w with 20 plants and get 4 oz a plant, sorry . To get 4 zips a plant off of 12 plants you would need around 2-4000watts of light . That's also if you know what your doing a and have a high yielding pheno . Then with all those plants and light you also need a huge dehumidifier , massive a/c and lots of other equipment. Not as easy as peop[le make it seem .
Advertisements
Similar Threads
-
Kif press help
By Johnny McPotSmoker in forum ConcentratesReplies: 1Last Post: 04-17-2008, 02:52 AM -
How do you use a kif press?
By Johnny McPotSmoker in forum Marijuana MethodsReplies: 0Last Post: 04-09-2008, 08:44 PM -
Broussard on Meet the Press, must watch video from Meet the Press
By pisshead in forum PoliticsReplies: 1Last Post: 09-07-2005, 01:06 AM -
Press on zippers?
By OR Freebird in forum Indoor GrowingReplies: 1Last Post: 07-06-2005, 06:59 AM