Quote Originally Posted by cronicmonster
Simple....When you are at the dispensary buy "lower grade"meds ! Please either grow your own or lower your standards.
I really think if you grew your own ....once...you might understand why prices are as they are:smokin:
I don't quite understand your logic. Growing is easy. Takes in reality, not much time to tend to (depending on which process you're using) and as he's stated $75 an eighth is $600 an ounce. Say you grow 4 plants for 3 months (1 month veg, 2 month flower) and you already have all the gear you need (lights, pots, etc.). You yield possibly 2 ounces a plant (total = 8 ounces). That's $600 an ounce x 8 =$4800 for 3 months of hardly any work. Most definitely can be done while working full time and can be done many times during the year.

I just don't understand. How is growing marijuana worth that much? And that's only one grow, with 4 plants. IMO no marijuana strain is worth that kind of money. NONE. :wtf: