Quote Originally Posted by Balkey
I don't quite understand your logic. Growing is easy. Takes in reality, not much time to tend to (depending on which process you're using) and as he's stated $75 an eighth is $600 an ounce. Say you grow 4 plants for 3 months (1 month veg, 2 month flower) and you already have all the gear you need (lights, pots, etc.). You yield possibly 2 ounces a plant (total = 8 ounces). That's $600 an ounce x 8 =$4800 for 3 months of hardly any work. Most definitely can be done while working full time and can be done many times during the year.

I just don't understand. How is growing marijuana worth that much? And that's only one grow, with 4 plants. IMO no marijuana strain is worth that kind of money. NONE. :wtf:
Thats my mentality. It only costs $50 an eighth because it was illlegal. More people are going to start growing, see how easy it is, and then the prices will drop to $100 an ounce.