Activity Stream
227,828 MEMBERS
1877 ONLINE
greengrassforums On YouTube Subscribe to our Newsletter greengrassforums On Twitter greengrassforums On Facebook greengrassforums On Google+
banner1

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1.     
    #1
    Junior Member

    Weight is the issue

    I am wondering how you are buying or sell which ever the case maybe...by grams or 1/8-1 oz. Which do you feel is the best method? And what is the going rate of Cannabis on the average where you are from? Any information is helpful...Yes, I am old but a newbie pain patient and just don't want to be taken advantage of anymore.
    Thanks for your insight.

    Nailie
    NailgunGirlie Reviewed by NailgunGirlie on . Weight is the issue I am wondering how you are buying or sell which ever the case maybe...by grams or 1/8-1 oz. Which do you feel is the best method? And what is the going rate of Cannabis on the average where you are from? Any information is helpful...Yes, I am old but a newbie pain patient and just don't want to be taken advantage of anymore. Thanks for your insight. Nailie Rating: 5

  2.   Advertisements

  3.     
    #2
    Senior Member

    Weight is the issue

    :S3::wtf3::spam1:

  4.     
    #3
    Senior Member

    Weight is the issue

    I like the way weed is sold in New Zealand

    a gram for 20 or three grams for 50, buy three and save ten dollars!

    good marketing

  5.     
    #4
    Senior Member

    Weight is the issue

    in america you can get 3.5 for 50 sometimes even 45 or 40. just depends who you know.

  6.     
    #5
    Senior Member

    Weight is the issue

    Texas
    DRO

    3.5 grams=50$

    7.5 grams=100$

    Mexicrap= 40$ oz.

  7.     
    #6
    Senior Member

    Weight is the issue

    wow you guys have expensive weed

    I am in Canada and currently paying $60 for 1/4 oz of the best weed i have ever had.

  8.     
    #7
    Senior Member

    Weight is the issue

    yeah I usually get 1/4 ounces for $75. thats with a family discount,thats usually for really good stuff that would usually cost $90 for a 1/4 ounce.

  9.     
    #8
    Junior Member

    Weight is the issue

    find it thats not a bad deal the hardest part is finding reliable source. especially if your new in a town and not going to college or going out to bars much..like me

    azfour20 at gmail.com

  10.     
    #9
    Senior Member

    Weight is the issue

    The norm for weights is
    1/8th is equal to 3.5 grammes
    All weights above this are mutiples of that simple sum.
    Therefore
    1 oz is 28 grammes.
    Hope that clears it up for you. :thumbsup:

  11.     
    #10
    Senior Member

    Weight is the issue

    Quote Originally Posted by michaelpeg
    wow you guys have expensive weed

    I am in Canada and currently paying $60 for 1/4 oz of the best weed i have ever had.
    Yeah I feel bad for you guys. Here it's $10 for a g, $25-30 for a Henry and $55-70 for a quatch. You can pick up an o for $190. And like Mike said it isn't schwag.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. weight????
    By icupkn3 in forum Growing Information
    Replies: 1
    Last Post: 06-24-2010, 01:01 PM
  2. Wet Vs. Dry weight.
    By elskeetro in forum Growing Information
    Replies: 7
    Last Post: 11-14-2008, 12:43 AM
  3. how much weight
    By medigrower in forum Indoor Growing
    Replies: 13
    Last Post: 05-24-2008, 03:32 PM
  4. weight
    By Big len in forum Basic Growing
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2007, 07:13 PM
  5. How do you know the weight?
    By firsttimefarmer in forum Outdoor Growing
    Replies: 7
    Last Post: 09-17-2005, 04:08 PM
Amount:

Enter a message for the receiver:
BE SOCIAL
GreenGrassForums On Facebook