Avocado, I have a couple of more tips. Some of the co ops carry and sell beans so you can go that route instead of clones.
I'm somewhat Dyscalculic so figuring ounce/eight/gram prices can confuse me and I have been burned buying shake because of it. Anyway if you are good at math its no problem but it you are not...just be careful.