Results 21 to 30 of 32
Hybrid View
-
01-05-2005, 06:16 PM #1
Senior Member
i'm not understanding something.....
Just have your friends fade up on sessions.. if you do it right, you'll at least break even or make some profit.. then do it all over again.
west coast style Reviewed by west coast style on . i'm not understanding something..... i been wondering this for the past few days....ok the majority of you say you smoke dank....and that you get it for, lets just round off to 20 bucks a gram......at that price how can any of you afford to smoke everyday? (which the majority claimed in a past post) ....jesus i'm lucky if i get an oz. a month....now i know the shit yal smoke is strong as all fuck (i've had my share of experiences with the good shit) but still even if it takes you jsuta few hits to get high....that 20 SHOULD be Rating: 5
-
01-05-2005, 11:35 PM #2
Senior Member
i'm not understanding something.....
I don't smoke daily. I smoked on the weekends. And I have also been wondering how I am gonna keep it up. My parents are cool about money and stuff so I can have some money to buy sometimes. But I need money. I'm thinking I need a job. That would suck with school though. the kindness of parents is a great thing. weed prices suck. I have sold my soul to the black market!
-
01-06-2005, 12:22 AM #3
Senior Member
i'm not understanding something.....
why would one steal money from their parents,if u cant get the money for it normally (legally) u shouldnt be smoking, u should wait till YOU can afford it. that kind of thing gives us who dont commit a crime (other than posession or smoking it) to get our weed a bad rap, if u steal from anyone to buy ur weed, then ur living proof of the media propaganda, no offense but im just saying thats fucked up
-
01-06-2005, 12:23 AM #4
Senior Member
i'm not understanding something.....
Yeah all you gotta do is buy the cheapest oz of some decent bud, bag up 20 grams to sell and smoke the other 8 to urself. Make enough money to buy another and do the same thing over and over, keeps you in smoke everyday!
-
01-06-2005, 01:04 AM #5
Senior Member
i'm not understanding something.....
Originally Posted by Trace Evidence
Dude, that is 100% true.I see a red door and I want it painted black / No colors anymore I want them to turn black / I see the girls walk by dressed in their summer clothes / I have to turn my head until my darkness goes
-
01-06-2005, 03:02 AM #6
Senior Member
i'm not understanding something.....
I used to buy $80 1/8ths every single week. Or, I'd buy a 1/4 for $150 or somewhere around there, every week. Oftentimes I'd run out before the week is done, so I'd go and buy more in that same week. On average, I'd say I'd spend at least $80 - $200 every single week.
During this time, I had no job and I was just a student. I was lucky, and was given a $1500 allowance each month. This might sound like a lot, but when you're paying $750/month rent plus all of your utilities, food, and most importantly weed, $1500 is like nothing.
There were so many times when I ate frozen vegetables for a whole week, just so I can afford my stash that week. When you're a poor stoner, you quickly become an expert at extreme money saving techniques.Let\'s go drink till we can\'t feel feelings anymore
-
01-06-2005, 03:05 AM #7
Senior Member
i'm not understanding something.....
The truth.
Originally Posted by shadowfox
-
01-06-2005, 01:46 PM #8
Senior Member
i'm not understanding something.....
Though I totally agree, we'll always find a way to afford our stash.. I don't really think an allowance of $1500 a month qualifies you as poor. You could always have worked.. I'm a full time university student, paying $690 a month in rent, plus utilities, etc.. and I still spend at least $80 bucks a week on weed. You just learn to pinch here and there; No doritos = an extra $5, and so on...
Originally Posted by shadowfox
Peace
-
01-06-2005, 02:04 PM #9
OPSenior Member
i'm not understanding something.....
lmao that's funny...no doritos = 5 dollars lol ima remember that statement for a long time....
-
01-06-2005, 11:16 PM #10
Senior Member
i'm not understanding something.....
wow doritos 5 bucks? the delivery company refuel ont he moon?
Advertisements
Similar Threads
-
Understanding Hermaphoditism better.?.?.?
By AlmightyB in forum Indoor GrowingReplies: 2Last Post: 12-16-2008, 02:02 AM -
A higher understanding
By Acouwaila in forum GreenGrassForums LoungeReplies: 5Last Post: 03-14-2007, 05:12 PM -
Paradox of understanding
By wayoftheleaf in forum GreenGrassForums LoungeReplies: 6Last Post: 11-19-2006, 04:57 AM -
Understanding Freedom
By Libertarian Toker in forum PoliticsReplies: 5Last Post: 08-28-2004, 04:51 PM










Register To Reply
Staff Online