yeah
bought a lot
sold it for too cheap at the beginning
no scale to size it
practically gone
fucked up that weekend, so i forgot to save some to sell
any ideas on how to make that money back?
lol
like best way to flip ur prices n shit,
help plz
Printable View
yeah
bought a lot
sold it for too cheap at the beginning
no scale to size it
practically gone
fucked up that weekend, so i forgot to save some to sell
any ideas on how to make that money back?
lol
like best way to flip ur prices n shit,
help plz
No help without a scale, bro.
We need more info.
How much did you buy, what did you buy it for.
Then I can help you, bro.
In general, the most profitable way to sell is by dollar amount. People that buy eighths have a much more clear idea of how much they should be paying; you can get away with higher unit prices if you advertise in $20 bags, $40 bags, etc. If someone asks you how much is in it, give them a straight answer - cheating people out on deals is not cool. However, there's nothing wrong with offering a particular deal so long as you give people what they paid for (on your price scale, of course).
If, for example, you'd normally sell an eighth at $40, you could probably sell 40 sacks with 2.8-3g.
best way to make the most money outa say an oz is dont sell weight sell like grams and shit figure an oz 28 grams X 10 a gram = 280-x(price of your oz)
thats the best way..i dont waste my time selling nics and dimes too much efort plus u need alot of customers
i got 84 grams for 300, 50 for 1/2 oz. to one kid, 50 for another 1/2 oz. to a diff kid, and i ended up 170 under, cuz we had a footlong blunt that night, bunch of j's and i smoked throughout the weekend.
and now i only have like a dub sack left if im lucky, but any ideas were to buy a cheap gram scale, cuz i cant throw down 30 for one, and no car either
you suck
thanks man
lol harsh but true...doesnt sound like youre ready to be a dealer...not a good one anyway. my advice would be to sell the rest and take it as a lesson learned.Quote:
Originally Posted by GanjaBob
ok,
i just got hooked up with an oz of blueberry for 145
what prices should i sell at
like tell me, gram, dub, 4th, if u wouldnt mind
thanks
its basic math man, if u cant figure it out give up now.