Why don't dealers like selling g's
Quote:
Originally Posted by TheNotoriousZ28
WTF ARE YOU TALKING ABOUT? WHY WOULD YOU GET 3 GRAMS FOR 50 BUCKS?
An 1/8th of goodass dro, if you're from a large city such as CHICAGO or NY should never be more than 50 bucks... you should be getting 3.5 grams for 50
If you pay 60 an 1/8th you need to make some more connections and find a cheaper dealer... TRUST ME THEYRE OUT THERE
If you pay 50 for 3 grams... your still gettin jipped outta a half gram
if you live in the suburbs, same shit...
In the country however it will be more expensive since it comes from a major city - expect 60 an 1/8th unless you know someone that grows
You can get a 3.5 eighth for $50 around here.. but its going to be average bud. I'd rather spend the extra $10 and get banging bud.
Its hard to say exactly what makes weed more expensive in some areas than others, but generally the more populated the area, the more popular it is, and the more expensive it is.
Try and come up here and magically find dealers that are willing to deal out $400-$500/oz bud for either NO or negative profit. Not going to happen.
Why don't dealers like selling g's
Quote:
Originally Posted by Dutch Masta
Well, I take it you live in an unpopulated area.. along with many people on this board who pay low prices per ounce and nobody deals out individual bags and dont understand the other side. Around here, and in many populated areas.. everyone smokes and there are PLENTY of people who exclusively sell $20 gram bags. Ounces are also a LOT more expensive (at least 300 for average stuff, and up to 500-600 for the best) There are also many cases where they will sell 3 bags for $50, so thats where it gets even easier to get rid of it.
It doesent take 2 weeks to sell an ounce, so thats how I know you obviously dont know what goes on in other areas. People can get rid of an ounce in a day or two if they know enough people. Many people smoke casually, and dont want to deal with large amounts, and only want to buy a $20 bag to smoke with 2 or 3 other people. So if you live in a populated area, its easy to sell like this and make a fortune while you are at it.
No, I don't live in a small community. I'm right downtown in Vancouver BC, and that's not small potatos. ;)
Selling an ounce in grams, yes, means more money, but that is 28 trips a day a person takes, or 28 different people coming in and out. It's a bigger risk for small profits, that's all I'm saying.
There are people who hang around Stanley Park who do sell g's and dimes, but in the long run, paying by the gram is just not the way to go. If I were to buy g's for $10 each, is what they are here, that would cost me $280, with 28 trips. If I buy an ounce, with one trip, cost me $170, that's the smart way to shop, and taking 28 trips a day or having 28 visitors a day, is a total heat score for such small profit.
Not worth it, like I said, leave it the corner dealers and kids to sell small amounts.
Why don't dealers like selling g's
Quote:
Originally Posted by Nochowderforyou
No, I don't live in a small community. I'm right downtown in Vancouver BC, and that's not small potatos. ;)
Selling an ounce in grams, yes, means more money, but that is 28 trips a day a person takes, or 28 different people coming in and out. It's a bigger risk for small profits, that's all I'm saying.
There are people who hang around Stanley Park who do sell g's and dimes, but in the long run, paying by the gram is just not the way to go. If I were to buy g's for $10 each, is what they are here, that would cost me $280, with 28 trips. If I buy an ounce, with one trip, cost me $170, that's the smart way to shop, and taking 28 trips a day or having 28 visitors a day, is a total heat score for such small profit.
Not worth it, like I said, leave it the corner dealers and kids to sell small amounts.
Vancouver's population is still not nearly as large as many other urban areas.. the New York metropolitan area has a population of 18.7 million people. Vancouver's metropolitan area is 2 million.. so that is a huge difference. Population plays a HUGE part here, so thats why you get to pay so little per ounce, and its rare that individual sales are made.
Around here, 28 trips really isn't that much because of how many people there are here that are smoking weed. It is more common for kids of course, but "kids" make up the majority of the drug trade. Not to mention a lot of sales will be 3/$50 type deals, so it goes a lot quicker. On top of that, lets say someone picks up an ounce for $300.. they only need to sell 15 bags to completely make their money back AND end up with a quarter for free! So most dealers that live in the right areas for it will jump at the opportunity to make individual sales. But if there arent as many people smoking, and the prices are low then yeah it doesent pay.
Why don't dealers like selling g's
I actually prefer to just sell by the gram. I make more money off of the smaller amounts. Plus, I don't usually have trouble picking up then cause it doesn't really matter if I get a 1/2 or an O.
Why don't dealers like selling g's
alot of people sell in 8ths or even half 8ths, so taking out a gram kinda sucks to do. I only will sell a g to closer buddies and if thats all they got, is enough to pick up just a little guy sac.
Why don't dealers like selling g's
Quote:
Originally Posted by Reefer Rogue
It's worth the extra money imo.
I'd disagree, especially for those USA people here. Ive never known anyone to sell in grams except younger kids, usually cuz they can't afford the QP.
If you sell larger amounts, it goes faster, you re up faster, make more money in less time that you would selling out that oz by the gram. And everyone above is correct regarding # of transactions.
I could take an oz and sell it for 20g = 560. Thats 28 transactions. In my situation, i dont know enough people who'd come to me 4-6x. It just makes more sense to sell it by the oz (IF i were to sell lol). 260-460 profit for 28 sells.
Or, buy a QP, sell it for 325 an Oz. Typically a decent QP is 600-800. Thats 1300 for the QP total, 500+ profit in 4 sells.
Hmm.. more money in the QP, for less sales.
Why don't dealers like selling g's
Quote:
Originally Posted by ninfan77
I'd disagree, especially for those USA people here. Ive never known anyone to sell in grams except younger kids, usually cuz they can't afford the QP.
If you sell larger amounts, it goes faster, you re up faster, make more money in less time that you would selling out that oz by the gram. And everyone above is correct regarding # of transactions.
I could take an oz and sell it for 20g = 560. Thats 28 transactions. In my situation, i dont know enough people who'd come to me 4-6x. It just makes more sense to sell it by the oz (IF i were to sell lol). 260-460 profit for 28 sells.
Or, buy a QP, sell it for 325 an Oz. Typically a decent QP is 600-800. Thats 1300 for the QP total, 500+ profit in 4 sells.
Hmm.. more money in the QP, for less sales.
It is more common in "kids" obviously, but who do you think makes up the majority of marijuana users and dealers?? I would just pick up an o and watch it dissapear by selling individual bags,because in reality its not 28 trips.. its sell a few $20 bags, always get some 3/$50 deals in there and make your money back within a few days and enjoy a quarter of weed to yourself for free and make your money back and buy another ounce and do it again. As long as you know the people, its easy because most of the time they are willing to come to you for them so you really arent even doing anything besides bagging it up.
Why don't dealers like selling g's
I have a steady flow of customers in school...so I could sell by the g...it only takes a few mins of my time to measure it out into smaller bags...all I do is bring those bags during 9th period (i have study, and cut) and bring them to school in the last 10 mins...doesnt take much time or hassle at all for me
Why don't dealers like selling g's
Quote:
Originally Posted by JaggedEdge
Why do so many dealers refuse to sell in grams? I can't really understand this. I mean if you sell an ounce of KB at 20 a g you are making 560 something dollars, not counting what you paid for that ounce. Now you sell that same ounce to one person and you are looking 300-450. Your loosing at least 100 dollars. Actually, now that I type this out, I can see why. That would be 28 extra transactions for only 100-200 extra bucks. I suppose it isn't worth the extra risk and money.
I still don't understand why so many dealers won't ever do it. Most people I know buy at least an 1/8th at a time even if they do know where they can get a g.
For some dealers it's money issues, for other it's convienance. My better of dealers are more professional and only deal in 8ths, 4ths, halves, and o's.:rasta:
Why don't dealers like selling g's
I just ordered an oz from my man but he would only sell me 2x 1/8.
He said there were a few busts recently and he wanted to make the 'little' amount he had last all his customers, DOH!
So now I have to buy a small amount more often when I would rather buy a small bulk. Beggers can't be choosers i suppose.
Any Brum/N.Wales sellers leave me a post, LOL