Log in

View Full Version : I just realized I'm broke and it's all because of



cuziwashigh420
07-04-2006, 12:25 AM
weed. I spent all my money on reefer and now i'm outta smoke and cash. Doesnt this suck? I gotta question for all you old timers.. Was green cheaper back in the day?

:smokin:

death of sXe
07-04-2006, 12:28 AM
i blame u not the weed

Jongbong
07-04-2006, 02:21 AM
damn you addicts!!!
buy like an ounce and take it slow...
cheaper and more!!!

clock
07-04-2006, 02:27 AM
I say you're broke due to your lack of self-control

I'm not an old timer but I would think it was cheaper back then because the value of money was higher back then

yankeesgirl83
07-04-2006, 02:28 AM
damn you addicts!!!
buy like an ounce and take it slow...
cheaper and more!!!

i'm not an addict i just don't quit until i'm out :D

Maui Wowie
07-04-2006, 02:34 AM
Idunno personally I'd rather smoke it all in one session most of the time, I like to have some downtime.

Hempamasta
07-04-2006, 02:53 AM
Get a job..

Mingles
07-04-2006, 06:39 AM
I remember when a dimebag cost a dime...

BuenoMota
07-04-2006, 07:07 AM
hell yeah it was cheap. (i'm not an old timer). Bud is sooo pricey now.

jamstigator
07-04-2006, 11:56 AM
Average was $40 per ounce in my area in the late 70s. In '83 and '84 I got it for $120 per pound, but that was in another country, with a weak currency compared to the almighty (in those days) dollar. It's pretty crazy how the prices have soared. Even taking into account inflation, pot prices are waaaay high now, closing in on the gram-for-gram price of gold for good stuff and even exceeding it in some areas. I quit smoking for 3 or 4 years because I refused to pay the high prices. Then I realized (duh), I could produce my own. ;)

Psycho4Bud
07-04-2006, 12:44 PM
Hell yes! Mexican for $15 an ounce, Columbian, Acapolco Gold, Jamaican for $25.

Have a good one!:thumbsup:

Nochowderforyou
07-04-2006, 12:58 PM
i'm not an addict i just don't quit until i'm out :D

That's pretty much an addict. Just think if it were coke or something more hard, you would have OD'ed 4 times ago.

Get some self-control. I was surrounded by ganja for about 4months up until last week and I still made an ounce last me over a month. I hate, what I call, "overcooking" myself. I get all sleepy, dumb, and lazy. I smoke enough just to get high.

Buy in bigger amounts too. Instead of buying 1/8's all the time that cost you $30, overtime, you'll be spending over $300 for an ounce worth buying in small amounts. Buy an ounce, save yourself some money, and do it in moderation.

A job helps as well. Keeps you busy all day and you won't be sitting around puffing all day. Just do something to keep yourself entertained and busy.

Anyways, I'm rambling again. :D Blame yourself, not the weed. :)

Skink
07-04-2006, 01:07 PM
It's like anything else... we make more and spend more... Not too many things remain the same price forever...

josh g
07-04-2006, 01:31 PM
I guess its pretty damn expensive... in the US..
Hey skink! You got a new avatar!

Skink
07-04-2006, 02:00 PM
Hey skink! You got a new avatar!
Yeah,,, I luv the way she moves... Awsome! I am going to go and get it rated now... Thanks BF!!!

NightProwler
07-04-2006, 02:54 PM
dude at least you didnt lose all your money from beging ripped off. my one friend got ripped off 60 bucks trying to buy weed, and my other friend lost 60 bucks trying to buy shrooms. AND they both tried to buy acid and it turned out to be fake acid. one friend lost 80 bucks, the other lost 20 on that one

coldfootlyle
07-04-2006, 05:43 PM
in the early 80's at school 4 of us would throw in $5 each and buy a 1/2 oz every day at lunch. Smoked so much columbian I'm surprised I can still type. It all went to hell when they realized they could make more money with coke than weed in Columbia. The top end (read very expensive) stuff nowadays is awesome but the commercial stuff out there cant hold a lighter to a bowl of good old columbian gold.

hahaitsdoogle
07-04-2006, 06:55 PM
rofl

Nochowderforyou
07-04-2006, 07:33 PM
rofl

Ha ha! Niiiiiiice. :thumbsup:

puffpuffand away
07-04-2006, 11:43 PM
i remember $10.00, 5 finger bags of mex...

and $30. to$ 50.bags of green , gold and red...


oh, then there was the $5.00 tye sticks...


peace

Tom Swierzbinski
07-05-2006, 12:47 AM
I remember when it was £20 for an eighth... and its still £20 for an eighth :(

In the words of the great Bob Marley - Herb grow wild like Yam. Just grow.

Wesley Pipes
07-05-2006, 03:52 AM
I remember when a dimebag cost a dime...
damn i was gonna say that :o

"you know what condoms cost back then.... no.... neither do i, we never used any" :p