PDA

View Full Version : Your local cost?



orangeman
06-08-2006, 10:22 PM
Well I'm pretty gone right now lol, but I just got to think...a dime is perfect for anything, now usually nicks and dimes are always either $5 or $10 unless theres a little somethin extra in it to spice up your high. But what about higher prices? On this thread I want you all to list all that you've ever boughten (dont post here if you've only bought quarters and dimes lol) and how much it costed?

The most I ever bought was 1/4 and I actually spent $33 on it lol.

HazardousToking
06-08-2006, 10:26 PM
sure nicks and dimes are good for anything, i dont smoke more than a dime at a time, but when your buying the smallest amount anyone will sell you, you are paying full price.


i usually buy an ounce for 250

or throw down with some buddies on a QP for 700-800

friendowl
06-08-2006, 10:26 PM
38 lbs of dirt weed for 8 grand
my ex-girlfucks dad gave [trusted]
me with 10 g's and i got it for 8
took a penitentiary chance and made
2 grand in three hours

orangeman
06-08-2006, 10:27 PM
Damn, you all are some big spenders, me cant afford all that lol.

smokin dope
06-08-2006, 10:45 PM
swag dirt:
lb - 1000
key - 1500

nug:
zip - 275-350 depends how im feelin and what i got
qp - 1200, 800 to close friends

Gothen
06-08-2006, 11:00 PM
Let's see, the most I've ever went in on was a half pound of some reggs, and we got it for 450 because we were good friends with the guy. It was usually 600 per half lb. I only put in like....80 bucks, but I got a FAT zone out of it, so I was happy. Prices down here are real cheap, but the weed is almost always good, for some reason.

Myself, the most I've ever bought by myself was an ounce and a half, which was 170, usually went for 200, again, through a friend.

pogmoasal1
06-08-2006, 11:05 PM
g= 20
1/8 = around 50
1/4 = uaually 100 the cheapest i got one for was 75
1/2= like 120
oz= 200
that was the prices from my guy
then he whent into the marines
which means i gots nothing for a while

enthused
06-08-2006, 11:25 PM
another one of these threads..

35 an eigth of kind bud

cannabis campbell
06-08-2006, 11:28 PM
eigth 20
quarter 30
half oz 60
oz 100
bar (9oz's) 700-800

orangeman
06-08-2006, 11:31 PM
1/4 = uaually 100 the cheapest i got one for was 75


Damn...with those prices either the shit I had was schwagg or my city is fuckin cheap about weed lol.

enthused
06-08-2006, 11:33 PM
I feel ya orangeman...its cheap around here too compared to what most say.

Ganjasaurusrex
06-09-2006, 12:22 AM
$550.00 oz. (white widow, Northern lights, skywalker)

I only know one guy, so thats what I have to pay.
I know, outrageous huh?

halo
06-09-2006, 02:46 AM
Nug:
1/8= $60
1/4=$110
1/2=$200+
Ounce=400-500+

I know expensive but i live in the middle of the country so i figure most all of the weed is imported from somewhere. Usually from colorado or california

Mids
1/4=$30

PushaSimp
06-09-2006, 02:52 AM
300 - oz
160 - 1/2 oz
90-100 - 1/4
50 - 1/8

it kinda sucks but i am use to it i guess. dont really have any other choice

stonedD420
06-09-2006, 03:23 AM
$400 a gram here

geonagual
06-09-2006, 04:10 AM
$400 a gram here

That was funny

Eshelmen
06-09-2006, 06:11 AM
who needs street prices when you havea club card"hehe"

grams there are from 10"Low grade or mid shakes" to 25 a gram for"High grade g13 equal bud"

ounces go up to 450 here in cali dispensaries

GratefulDead4ever
06-09-2006, 06:18 AM
lucky is all i can say

vyise420
06-09-2006, 06:32 AM
come on come to oklahoma i can score some good stuff for 55-60 and oz

Peach.Optimo.Bluntz
06-09-2006, 06:48 AM
Damn...with those prices either the shit I had was schwagg or my city is fuckin cheap about weed lol.

those are about the same prices i get. But its always dank weed, alot of purples, for example my buddy had Grand daddy purple just the other week, but then again im also in the central coast cali.

Jay Matix
06-11-2006, 11:57 PM
g= 20
1/8 = around 50
1/4 = uaually 100 the cheapest i got one for was 75
1/2= like 120
oz= 200


Yeah, that's pretty much the exact same for me. yesterday i picked up an 1/8 of green crack (dank shit) for 50$

Jay Matix
06-12-2006, 01:25 AM
Prices for my area. (Southern California)

Stress, Shwag, Mids, Regs
=> Gram = 10$ -15$
=> 1/8 (3.5 - 4.0 grams) = 25$
=> 1/4 (7 - 7.5 grams) = 40$
=> 1/2 (14 - 14.5 grams) = 65$
=> Ounce (28.35 grams) = 100$

Bomb, Super Bomb, Killer Bud
=> Gram = 25$ - 35$
=> 1/8 (3.5 - 4.0 grams) = 75$
=> 1/4 (7 - 7.5 grams) = 110$
=> 1/2 (14 - 14.5 grams) = 180$
=> Ounce (28.35 grams) = 300$

(There are probably a few sloppy versions of this thread made a few times, but this is the offical one.)

What are the prices in your area?
List your are area and your basic prices! (gram to ounce)

Jay Matix
06-12-2006, 02:59 AM
List your are area and your basic prices! (gram to ounce)

.......

go toke up
06-12-2006, 03:19 AM
south-eastern wisconsin(midgrade prices)
gram-$5
1/8-$10
1/4-$25
1/2-$40
ounce-$60

nugs and dro
gram-$20
1/8-$50
1/4-$100
1/2- $175
ounce-$325

smokin dope
06-12-2006, 04:40 AM
Nug:
1/8= $60
1/4=$110
1/2=$200+
Ounce=400-500+

I know expensive but i live in the middle of the country so i figure most all of the weed is imported from somewhere. Usually from colorado or california

Mids
1/4=$30

this is where i need to be!

smokin dope
06-12-2006, 04:44 AM
Minnesnowta

Stress, Shwag, Mids, Regs
=> Gram = $5.00
=> 1/8 (3.5 - 4.0 grams) = $12.50
=> 1/4 (7 - 7.5 grams) = $25
=> 1/2 (14 - 14.5 grams) = $45-50
=> Ounce (28.35 grams) = $$80-100 (depening on what mood hes in)
=> QP - $275.00 (again this is how he is feeling)

Bomb, Super Bomb, Killer Bud
=> Dime(Half eigth) - 1.7 = $25
=> 1/8 (3.5 - 4.0 grams) = $50
=> 1/4 (7 - 7.5 grams) = $90-100
=> 1/2 (14 - 14.5 grams) = $175-$200.00
=> Ounce (28.35 grams) = $275-350 (depends on how i am feeling) (i pay $200.00 though..)

da haze meister
06-12-2006, 04:56 AM
Norteastern ohio
(schwag/mids prices)
gram-$5
1/8-$15
1/4-$25
1/2-$50
ounce-$80
(fire ass seedless mids prices (low end dank))
gram-$6
1/8-$20
1/4-$35
1/2-$60
Ounce-$110

bomb ass dank (sour diesel, blueberry)
gram-$15
1/8-$50
1/4-$95
1/2- $180
ounce-$330