View Full Version : Kush (25 a gram)
Ratmbmx10
06-16-2008, 08:00 PM
Well first of I've never smoked anything more than just some mids. I know this is an outlandish price but unfortunatly it's the best offer I can get right now. My question; is the high from some very good kush worth 25 a gram?
Sir Bliss
06-16-2008, 08:06 PM
Yikes...that's a bit steep. Real steep, actually. Around my parts, I'd say no way. But I mean, if you've never tried the real deal (assuming it is in fact Kush), then maybe it's a worth a try. If you don't mind shelling out 10 more dollars than it's really worth then more power to you. For 25 you should be getting at least a 1/16.
If money is not an issue, buy it. If you've never smoked any but mids, you're in for a wild ride. Enjoy :jointsmile: and keep smoking
josemartinez915
06-16-2008, 08:41 PM
depends on where you live..dank is $20 a gram here so thats not a big difference. i personally would never ever pay more than 20 a gram because i have alot of hooks but to anwser your question, if it really is some good bud i would say yes it is worth 25 a g
killerweed420
06-16-2008, 09:11 PM
Here in washington thats about right for kush.
So an eighth is $87.50?
...
JeffersonBud
06-16-2008, 10:08 PM
yeah, 87.50 is too much.
xcrispi
06-16-2008, 10:24 PM
25 agram huh :stoned:
Costs me about 60 cents agram to DIY .
Crispi :)
jayson
06-16-2008, 11:15 PM
25 is a little pricey, but id at least buy a gram and have a proper session just to experience some sweet sweet kush.
EmoRebellion
06-16-2008, 11:25 PM
So an eighth is $87.50?
...
There is probably a price break for 1/8, 1/4/ 1/2, etc. Isnt there usually?
$25/gram is pretty pricey, but it would be worth it for you to experience it. If you are used to smoking schwagg, then this should go a long way. Find out if its worth it, then look for a better hookup.
NextLineIsMine
06-17-2008, 06:30 AM
25 a gram is the most expensive you would pay anywhere in America, even for exotic awesome strains.
Unless you know for a fact that your dealer knows the grower, or you live in Cali close to dispensaries, its most likely just really good weed they want some more money for
TurnyBright
06-17-2008, 04:32 PM
if you buy it just keep in mind you're most likely paying the dealer about 100% profit. If you don't mind getting RIPPED OFF then go for it (plus it probably isnt actually kush... i mean, how do you actually know?)
NaughtyDreadz
06-17-2008, 04:36 PM
it's all relative... if you can buy a shot of johnny blue, then you can't even think twice about buying it... now if you're struggling to buy a hotdog, man, you shouldn't even BE smokin dope in the first place...
NaughtyDreadz
06-17-2008, 04:38 PM
+ in this day and age, kush is like a buzzword going around, like Omega-3s... pretty son you'll see margarine with a labl on it saying, NOW WITH 50% EXTRA KUSH
cygnustaxt
06-17-2008, 07:47 PM
meh, personally i would never pay that much for some pine. I use to buy 8ths of of kush for 50 bucks and it was the real good shit, also use to get trainwreck for about 65. So i would probably just stick to reggie or mids if its cheaper. I just can't justify paying that much for it.
GreenLeaf420
06-18-2008, 05:23 AM
I don't pay this but:
NYC Services sell 1.6-1.8 Grams $50.00 and they have 5 delivery people running through the subways all day 365 a year. They Package it in the clear cubes with nice labels. The last label I seen was a White Rhino on the label in NYC presentation sells big time.....
Radiowave
06-18-2008, 05:33 AM
shit man those prices are hurting, here $25-30 for some good kush.
incaroads
06-18-2008, 01:59 PM
im guilty for paying ridiculous prices such as $25 a g. i can get headies for friendlier prices usually, but sometimes the weed this guy has is absolutely worth it. i can make a gram of his bubba kush for example last just as long as 1.7 or so of some Granddaddy Purps or diesel even. ie. this morning i just took 2 hits from the pipe of the bubba and it was more effective than 4 hits of sour diesel, not because of the strain but the grower. the shit this guy grows is unreal.
smok3y
06-18-2008, 02:14 PM
Wow, thats expensive for a gram..
:jointsmile:
JeffersonBud
06-18-2008, 05:00 PM
Its NYC, everything is expensive.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions Inc. All rights reserved.